Pro děti a školy

plakát výstavy

Jak vzniká látka na šaty?

Pozvánka na interaktivní prohlídku části stálé expozice s tvořivou dílnou.

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout interaktivní prohlídku části stálé expozice s tvořivou dílnou věnovanou textilní výrobě.

Program se věnuje výrobě tkanin od pěstování lnu, jeho zpracování a spřádání až po tkaní látek na stavech. Součástí programu bude poznávání surovin a rostlin používaných k výrobě tkanin, dále ukázka spřádání – děti si mohou vyzkoušet práci na malém dětském kolovrátku – i tkaní na malém funkčním tkacím stavu. Na tkacích rámech nebo kartonech si pak v dílně děti vytvoří funkční kousek tkaniny – podložku nebo prostírání. Získají tak základní praktickou znalost o způsobu výroby tkanin i povědomí o historii dříve důležitého odvětví výroby v našem regionu.

Program je vhodný pro školní i předškolní kolektivy.

 

Vstupné na interaktivní prohlídku s dílnou: 50 Kč

Objednávat se můžete na adrese: maja.kudelova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na tel. č. 736 760 600, 538 363 093.

Těšíme se na Vaši návštěvu a doufáme, že se dětem bude v muzeu líbit.

 

plakát na dílny

Základy ikonografie aneb Hrdinové v sakrálním umění

Výtvarný workshop pro školy k části stálé expozice Muzea Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout edukační program pro školy k části stálé expozice věnovaný základům křesťanské ikonografie ve výtvarném umění.

Jistě víte, že umění je protkáno světci a příběhy z jejich legendárních životů. V současné době je však pro řadu z nás čím dál těžší rozpoznat na obrazech či sochách konkrétní osobu a porozumět vyobrazeným atributům, symbolům. Ve stálé expozici šumperského muzea je k vidění celá řada takových postav, především v nově instalované sochařské kolekci apoštolů a evangelistů. Podle čeho lze rozlišit Ondřeje od Petra? Jak je nejčastěji vyobrazovali staří mistři? Během workshopu si odpovíme na tyto i mnohé další otázky a objevíme příběhy, které se stanou inspirací pro naše společné výtvarné tvoření.

Program je vhodný pro žáky 1. i 2. stupně ZŠ a studenty SŠ. Připraven je v různých modifikacích dle věkové kategorie účastníků.

 

Délka programu: 45–60 minut (dle domluvy)

Cena: 50 Kč / student

Rezervace: lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz / 538 363 094

Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

plakát k výstavě

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout komentovanou prohlídku či interaktivní prohlídku spojenou s tvořivou dílnou k výstavě Šperkovnice muzea, která je v Muzeu Mohelnice k vidění od 19. 2. do 17. 5. 2020.

Výstava představuje rozmanitý fond šperků a bižuterie z archeologických a historických sbírek muzea. Vedle sebe jsou k vidění pravěké i novověké ozdoby jako náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice, záušnice, náramky či oděvní spony.

Během prohlídky výstavy se žáci/studenti dozvědí zajímavé poznatky o historii šperku, o pravěkých špercích na severní Moravě a naleznou odpověď na řadu otázek, kupříkladu: Kde v našem okolí archeologové nalezli zajímavé ozdoby? Jaké šperky v minulosti nosili obyvatelé regionu? Z čeho se šperky vyráběly dříve a jaké materiály jsou oblíbené dnes?

Pokud se rozhodnete strávit čas v muzeu i v připravené tvořivé dílně, děti se mohou těšit na výrobu náramku, prstýnku a krabičky zdobenou jarním motivem na jeho uschování.

Program doporučujeme žákům 1. i 2. stupně ZŠ a studentům SŠ. Po předchozí domluvě jej rádi přizpůsobíme dané věkové skupině.

Délka programu: 45–90 minut (dle domluvy)

Cena:

  • Prohlídka výstavy bez komentáře – 15,- Kč / student, pedagogický doprovod zdarma
  • komentovaná prohlídka – 30,- Kč / student, pedagogický doprovod zdarma
  • interaktivní prohlídka s tvořivou dílnou – 50,- Kč / student, pedagogický doprovod zdarma

Návštěvu muzea, prosím, předem objednávejte na e-mailu: lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 538 363 094.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

obrázekobrázek


 

Nabídka přednášek

Vlastivědné muzeum přichází s nabídkou souboru přednášek, které by přispěly ke zkvalitnění výuky, k prohloubení poznatků z regionální historie, literatury a přírodních věd. Pracovníci muzea jsou po vzájemné domluvě schopni a ochotni přizpůsobit svůj výklad věkovým kategoriím žáků a studentů od základních informací až po vysoce odborný výklad. Přednášky se mohou konat v přednáškovém sále, který se nachází ve východním křídle muzea, dále v muzeích v Zábřehu, Mohelnici, Lošticích, na zámku v Úsově nebo přímo ve Vaší škole.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na tel. čísle 583 363 074, zajišťuje Mgr. Eva Šebestíková eva.sebestikova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na adrese muzea vmsumperk (@) muzeum-sumperk.cz

 

Vstupné na přednášku je 50 Kč.

Přednášky uskutečněné mimo muzeum budou zpoplatněny formou vstupného.

Seznam přednášek   (PDF)

 

TOP